درباره موتور کامیون بنز بیشتر بدانیم

در
دسته بندی ها: اخبار

موتور کامیون بنز یکی از مهم ترین بخش های کامیون بنز می باشد. یک کامیون به طور تقریبی از 100 هزار قطعه درست شده است و هر کدام وظیفه خاصی را بر عهده دارند و به بهبود عملکرد کامیون کمک می کنند. موتور کامیون بنز از مهمترین قسمت های لوازم یدکی کامیون بنز است و نقش بسیار مهمی در عملکرد درست این وسیله دارد. موتور ساختار بسیار پیچیده ای دارد و اگر بخش کوچکی از موتور به خوبی کار نکند، دیگر کامیون راه نمی افتد و یا به سختی کار می کند. این موضوع بسیار نگران کننده است و می تواند خسارت های مالی و جانی زیادی را به همراه داشته باشد.

بهتر است بدانید برای ساخت کامیون استانداردهای مختلفی تعریف شده اند و یکی از آنها آلایندگی اروپایی Euro II است. بنابراین، توصیه می شود در زمان خرید موتور کامیون بنز به این ویژگی ها دقت داشته باشید و تلاش کنید موتوری را بخرید که بر اساس اصول و استانداردهای روز دنیا طراحی شده باشد.

قسمت های مختلف موتور کامیون بنز

وقتی به موتور نگاه می کنیم مانند یک باکس دربسته به نظر می رسد. اما باید بدانید قطعات مختلفی در این باکس به کار رفته اند که روی هم رفته باعث بهبود قدرت و عملکرد موتور می شوند. قسمت های مختلف موتور به شرح زیر هستند:

  • سیلندر
  • گشتاور
  • پیستون
  • حداقل مصرف سوخت

در خرید موتور کامیون بنز موارد دیگری نظیر ابعاد موتور و وزن کلی آن بسیار مهم است. وزن موتور و ابعاد آن با توجه به اندازه و نوع کامیون مشخص می شوند. اگر در این زمینه تخصص کافی ندارید، بهتر است در زمان خرید موتور با افراد متخصص مشورت نمایید.

سیلندر موتورکامیون بنز

شاید برای شما جالب باشد که بدانید یکی از اساسی ترین قطعات موتور کامیون بنز «سیلندر» است. سیلندر در هسته مرکزی موتور واقع شده است و وظیفه اصلی آن نگهداری و برقراری ارتباط بین قطعات مختلف موتور است. به بیان دیگر، سیلندر انرژی سوخت را به انرژی مکانیکی تبدیل می کند.

سلیندر دارای شکل استوانه ای است و قطر و ضخامت آن با توجه به ابعاد موتور مشخص می شود. این امر بدیهی است که اگر اندازه سیلندر با اندازه موتور متناسب نباشد؛ هرگز نمی تواند وظیفه خود را انجام دهد. قطعات دیگری مانند میل لنگ، پیستون و منیفولد گاز با سیلندر در ارتباط هستند تا بتوانند موتور را به حرکت بیاندازند.

سیلندر معمولا از فولاد آب دیده درست می شود. بسیاری از کارشناسان بر این عقیده هستند که سیلندر محل تولید قدرت برای حرکت کامیون است. اگر سیلندر آسیب به ببیند می تواند به موتور آسیب وارد کند.

تعداد سیلندر موتور کامیون بنز

تعداد سیلندر موتور کامیون بر اساس ابعاد موتور و اندازه کامیون مشخص می شود. برخی از موتورها سه سلیندر، برخی شش سیلندر و برخی نه سلیندر دارند. هر چقدر که تعداد سیلندرها بیشتر باشد، قدرت موتور بیشتر می شود.

گشتاور موتور کامیون بنز

یکی از ویژگی هایی که در زمان خرید موتور کامیون به آن بر می خوریم گشتاور موتور است. ممکن است این نام برای بسیاری از افراد ناشناخته باشد. گشتاور نام دیگری است که به قدرت چرخشی موتور داده می شود. گشتاور همان دور موتور خودرو است و هر چقدر گشتاور موتور بیشتر باشد، قدرت آن بیشتر می شود. در واقع، قدرت گشتاور است که چرخ های کامیون را به حرکت در می آورد.

پیستون موتورکامیون بنز

پیستون موتور کامیون بنز یکی دیگر از اجزای موتور کامیون است که وجود آن نقش بسیار مهمی در حفظ کارکرد موتور دارد. پیستون از تماس و اصطکاک با سیلندر موتور جلوگیری می کند. این وسیله می تواند احتراق و نشت گازها در موتور را کنترل کند و این امر نقش بسیار مهمی در افزایش ضریب امنیت موتور دارد. همچنین، پیستون از ورود روغن به محفظه احتراق جلوگیری می کند.

حداقل مصرف سوخت کامیون بنز

یکی دیگر از مواردی که در موتور کامیون برند بنز بسیار مهم است حداقل مصرف سوخت است. عددی که برای این ویژگی ذکر می شود نشان می دهد که موتور کامیون به چه مقدار سوخت نیاز دارد تا بتواند به راه بیافتد. این مقدار بر اساس لیتر بر ساعت مشخص می گردد.

نوع تنفس کامیون بنز

یکی از مواردی که توصیه می شود در زمان خرید موتور کامیون بنز به آن توجه داشته باشید نوع تنفس کامیون است. توربو شارژر یکی از مواردی است که به تازگی مطرح شده است و سامانه ای کمکی است که باعث تزریق هوای بیشتر به موتور می شود و بر عملکرد و راندان آن اثر می گذارد. این سامانه مصرف سوخت را کاهش می دهد. باید به این موضوع دقت داشته باشید که تمامی موتورها دارای این سامانه نیستند، بنابراین اگر می خواهید موتور شما این ویژگی را داشته باشد در زمان خرید به این مورد توجه داشته باشید.

آیا می خواهید برای خرید موتور کامیون بنز اقدام کنید؟

همانطور که متوجه شده اید برای خرید موتور کامیون باید به ویژگی های آن دقت داشته باشید. اگر این ویژگی ها بر اساس استاندارد تولید نشده باشند، می توانند بر عملکرد آن اثر بگذارند و حتی به سرعت خراب شوند. امروزه، قطعات اصلی موتور مانند میل لنگ، پمپ روغن و سیلندر بر اساس طراحی های جدید تولید می شوند که می توانند عملکرد کامیون را متحول سازند. برای خرید لوازم بدکی کامیون بنز، تنها باید به مراکز معتبر مراجعه کنید و این موتور را از برندهای شناخته شده تهیه کنید. زیرا این برندها به استانداردهای روز دنیا توجه دارند و محصولی ایده آل را به شما عرضه می کنند.