آشنایی با اکسل کامیون بنز

در
دسته بندی ها: اخبار

اگر از شما بخواهند که به یکی از مهمترین قطعات کامیون بنز اشاره کنید، بی شک اکسل یکی از قطعاتی است که از آن نام خواهید برد. وقتی صحبت از کامیون می شود، وسیله ای با ظاهری بسیار بزرگ به ذهن خطور می کند که توانایی حمل بارهای سنگین را دارد و از آن می توان  برای انتقال بار در فضاهای بین شهری و جاده های خاکی و یا بیابانی استفاده کرد!

در واقع، باید بدانید که این تصویر با واقعیت همخوانی دارد و کامیون یکی از مهمترین وسایل اختراعی بشر است که زندگی را برای انسان ها ساده تر ساخته است. با این وجود شناخت وسایلی که در این وسیله بزرگ و غول پیکر به کار رفته اند اهمیت بسیار زیادی دارد و سبب می شود که با شناخت کامل برای خرید آنها اقدام شود. اکسل کامیون بنز از جمله قطعاتی است که تاثیر مستقیم بر کارکرد کامیون دارد. در ادامه تلاش می کنیم اطلاعات بیشتری را در این زمینه در اختیار شما قرار دهیم.

هم چنین برای خرید اکسل و دیفرانسل کامیون نیز می توانید از طریق وب سایت اقدام به ثبت سفارش خود نمایید.

اکسل کامیون بنز چیست؟

اکسل در زبان انگلیسی به معنای محور است و این معنا دقیقا با کارآیی آن همخوانی دارد. اکسل کامیون بنز یکی از قطعاتی است که به طور ثابت در موتور به کار می رود و محوریت مرکزی موتور را برای نصب چرخ ها بر عهده دارد. در واقع، چرخ یا دنده کامیون بنز در راستای اکسل قرار داده می شود تا آنها بتوانند آزادانه در دور اکسل کامیون بنز بچرخند. در نتیجه کامیون می تواند به خوبی حرکت کند و این موضوع اهمیت بسیار زیادی دارد.

اکسل مکانیزم پیچیده ای ندارد!

اکنون که با کارآیی اکسل کامیون بنز آشنا شده اید ممکن است این سوال برایتان پیش بیاید که آیا اکسل مکانیزم پیچیده ای دارد! پاسخ به این سوال منفی است! مکانیزم اکسل بسیار ساده است، اما وظایف بسیار مهمی را بر عهده دارد. وظایف اکسل به شرح زیر هستند:

  • کنترل مکانیزم فرمان
  • انتقال قدرت از موتور به فرمان
  • کاهش اثر جاده بر روی کامیون بنز
  • کاهش دور خودرو

انواع اکسل کامیون بنز

اکسل انواع مختلفی دارد که هر یک از آنها بر قسمتی از کامیون اثر می گذارند و به کارآیی بهتر آن کمک می کنند. در ادامه تلاش می کنیم شما را با انواع اکسل آشنا کنیم.

اکسل فرمان پذیر

یکی از انواع اکسل کامیون بنز اکسل فرمان پذیر است که به چرخ های جلو متصل می شود. این وسیله که دارای یک تیرک منحنی است از برخورد آن با قسمت پایین موتور جلوگیری می کند. در این شرایط چرخ ها و لوازم ترمز ماشین بر روی سگ دست قرار می گیرند.

اکسل عقب محرک

یک نوع از اکسل کامیون بنز وجود دارد که برای انتقال قدرت در چرخ های عقب کامیون به کار می رود. این اکسل از یک بدنه تشکیل شده است که پلوس ها و کله گاوی بر روی آن قرار می گیرد. اگر بخواهیم به کارکرد اصلی اکسل عقب محرک اشاره کنیم باید بگوییم که این وظیفه حرکت طولی گاردان را به حرکت عرضی تبدیل می کند. ترمز ها، توپی، کمک فنر و چرخ ها بر روی این قطعه قرار می گیرند.

اکسل جلو محرک

نوع دیگری از اکسل کامیون بنز موجود است که قدرت را از چرخ های جلو انتقال می دهد و پایداری بسیار بیشتری را به کامیون می بخشد. استفاده از این قطعه در کامیون سبب می شود که کامیون مانورهای پیچیده تری در طول جاده های ناهموار داشته باشد.

انواع اکسل عقب

انواع اکسل کامیون بنز وجود دارند که در قسمت عقب کامیون به کار برده می شوند و مدل های مختلفی دارند. این اکسل ها به شرح زیر هستند:

  • اکسل نیمه شناور ( این اکسل چرخ را به فلنج متصل می کند و ایمنی موتور را بالا می برد)
  • اکسل شناور کامل ( این اکسل به کمک یاتاقان در محل شناور است و برای انتقال گشتاور محرک طراحی گردیده است)
  • اکسل سه چهارم شناور ( این اکسل سبب می شود تا نیروی محرک کامیون و نیروی گشتاور حالت متعادل تری داشته باشند و این موضوع می تواند بر عملکرد کامیون بنز اثر بگذارد)

انواع اکسل جلو

به طور کلی، دو نوع اکسل کامیون بنز وجود دارد که به شرح زیرند:

  • اکسل جلو مرده ( این اکسل به صورت ثابت در موتور قرار می گیرد و چرخش چرخ ها بر روی آنها اثر نمی گذارد)
  • اکسل جلو زنده ( این اکسل نیروی محرک را از نیروی گیر بکس به چرخ های جلو انتقال می دهد)

خرید اکسل کامیون بنز

اگر می خواهید برای خرید اکسل کامیون بنز اقدام کنید، باید این خرید را از مراکز معتبر انجام دهید. سایت ماشین آپ سایتی معتبر برای خرید لوازم یدکی کامیون بنز و خرید لوازم یدکی کامیون دانگ فنگ است. همچنین، شما می توانید در زمان خرید از مشاوره های رایگان و تخصصی متخصصان این مرکز بهره مند شوید. این امر نقش بسیار مهمی در تجربه خرید امن و لذت بخش دارد و با توجه به این موضوع که کیفیت این لوازم بسیار بالاست بر طول عمر کامیون اثر می گذارد.